PXMBNI12FIM12ASCPG7
DigiKey Part Number
708-2184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12FIM12ASCPG7
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-12
Cable Opening
0.181" ~ 0.315" (4.60mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C