PXMBNI12RPM12APCM12
DigiKey Part Number
708-2218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12RPM12APCM12
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C