8121MD9AV2GE
DigiKey Part Number
CKN10871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121MD9AV2GE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole, Right Angle, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8121MD9AV2GE Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Plunger for Cap
Packaging
Tray
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
White
Mounting Type
Through Hole, Right Angle, Vertical
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Features
Tactile Feedback
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
60,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)