8121SYW4GE is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
8121SYW4GE
8121SYW4GE
8121SYW4GE
DigiKey Part Number
CKN10087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SYW4GE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
EDA/CAD Models
8121SYW4GE Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Termination Style
Wire Wrap
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V