ATP19-SL3-624-B0DA-03Q
ATP19-SL3-624-B0DA-03Q
ATP19SL3624B0DA03Q
DigiKey Part Number
CKN12211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATP19SL3624B0DA03Q
Description
SWITCH ANTI-VANDAL 19MM SEALED S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATP19SL3624B0DA03Q Models
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V