SFS12RSSMTR LFS
DigiKey Part Number
108-SFS12RSSMTRLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-SFS12RSSMTRLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-SFS12RSSMTRLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFS12RSSMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFS12RSSMTR LFS Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
12.00mm x 12.00mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
360gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.1A @ 35VDC
Switch Travel
0.60mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
300,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
4.95mm