W12D20001-AZZ00-000
DigiKey Part Number
432-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W12D20001-AZZ00-000
Description
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST-NO 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W12D20001-AZZ00-000 Models
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Packaging
Box
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C