CHQ-2R7507R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHQ-2R7507R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHQ-2R7507R-TW
Description
2.7V 500F 35X85 T/L4 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 2.4mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
1.047" (26.60mm)
Capacitance
500 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.618" (66.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.4mOhm @ 1kHz