CXP-3R0107R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0107R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0107R-TW
Description
3.0V 100F 22*45 T/S1 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In 8mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
100 F
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 1kHz