CXP-3R0367R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0367R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0367R-TW
Description
3.0V 360F 35*60 T/S4 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 4mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
360 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4mOhm @ 1kHz