CI12P-05S410-C-1
DigiKey Part Number
2603-CI12P-05S410-C-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CI12P-05S410-C-1CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CI12P-05S410-C-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI12P-05S410-C-1
Description
AUD. PIEZO IND 2-5.5V SMT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 3 V 5mA 4.1kHz 85dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI12P-05S410-C-1 Models
Category
Operating Mode
Continuous
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 3V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
5mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
DC
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
2 ~ 5.5V
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Frequency
4.1kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)