CI44S-15W45-M-1
DigiKey Part Number
2603-CI44S-15W45-M-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI44S-15W45-M-1
Description
IEC60601 COMPLIANT IND MULT TONE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven 10 V 60mA 450Hz 65dB @ 10V, 100cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI44S-15W45-M-1 Models
Category
Sound Pressure Level (SPL)
65dB @ 10V, 100cm
Manufacturer
Challenge Electronics
Current - Supply
60mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Medical
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
10 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
8 ~ 15V
Size / Dimension
1.732" Dia (44.00mm)
Frequency
450Hz
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)