APXG200ARA121MF61G
DigiKey Part Number
565-4530-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4530-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4530-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXG200ARA121MF61G
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD
Detailed Description
120 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXG200ARA121MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm