HHXF630GRA151MJH0G
DigiKey Part Number
565-HHXF630GRA151MJH0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXF630GRA151MJH0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXF630GRA151MJH0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXF630GRA151MJH0G
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.3 A @ 100 kHz
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C