CHB300W-110S24
DigiKey Part Number
2034-3151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB300W-110S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB300W-110S24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
43V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
12.5A
Standard Number
50155; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
300 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV