PDF700S240-view2
PDF700S240
DigiKey Part Number
2034-PDF700S240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDF700S240
Description
AC/DC CONVERTER 24V 701W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 29.2A 90 ~ 264 VAC Input
Category
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
29.2A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
701 W