400M0-25-1-00
DigiKey Part Number
LMR25H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400M0-25-1-00
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
400M0-25-1-00 Models
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Feed Through, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C