CPEX3231A-270MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3231A-270MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3231A-270MC
Description
FIXED IND 27UH 44A 1.86 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Shielded Wirewound Inductor 44 A 1.86mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX3231A-270MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
43A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.86mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)