CSAB1770-470M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1770-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1770-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1770-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1770-470M
Description
FIXED IND 47UH 7.1A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Molded Inductor 7.1 A 47mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Molding Power Choke
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB1770-470M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Molding Power Choke
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.283" (7.20mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A