CSEG0420H-R60M
DigiKey Part Number
4044-CSEG0420H-R60MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG0420H-R60MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG0420H-R60MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG0420H-R60M
Description
FIXED IND 0.6UH 19.5A 6.2 MOHM
Detailed Description
0.6 µH Shielded Wirewound Inductor 19.5 A 6.2mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
12.7A
DC Resistance (DCR)
6.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.093" (2.35mm)