CSEG0430H-1R5M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSEG0430H-1R5M |
Description | FIXED IND 1.5UH 11A 10.5 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 10.5mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 10.5mOhm Max |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Active | Features Low DCR, Low Loss, Soft Saturation |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 2-SMD |
Inductance | Supplier Device Package 0430 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.132" (3.35mm) |
Current - Saturation (Isat) 9.2A |