CSEG0430H-3R3M
DigiKey Part Number
4044-CSEG0430H-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG0430H-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG0430H-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG0430H-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 8.1A 18.9 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 8.1 A 18.9mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18.9mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
0430
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.132" (3.35mm)
Current - Saturation (Isat)
6A