ACDST-2004S-HF
DigiKey Part Number
641-1618-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1618-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1618-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDST-2004S-HF
Description
DIODE ARR GP 300V 225MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 300 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Manufacturer
Comchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-60°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)