CDSZC01100-HF
DigiKey Part Number
641-1866-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1866-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1866-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSZC01100-HF
Description
DIODE STANDARD 100V 100MA 0201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 100mA Surface Mount 0201/DFN0603
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 80 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
3pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Supplier Device Package
0201/DFN0603
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 mA
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed