CZRQR5V1B-HF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CZRQR5V1B-HF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CZRQR5V1B-HF |
Description | DIODE ZENER 5.1V 125MW 402 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.1 V 125 mW ±3% Surface Mount 0402 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CZRQR5V1B-HF Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±3% | Supplier Device Package 0402 |
Power - Max 125 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms |