CD15ED560FO3F
DigiKey Part Number
338-2959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15ED560FO3F
Description
CAP MICA 56PF 1% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
56 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)