CD19FD102JO3
DigiKey Part Number
338-1044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD19FD102JO3
Description
CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Capacitance
1000 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)