DGH125M2R7
DigiKey Part Number
338-DGH125M2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH125M2R7
Description
CAPACITOR 1.2F 20% 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
1.2 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz