EDS684Z5R5C
EDS684Z5R5C
EDS684Z5R5C
DigiKey Part Number
338-EDS684Z5R5C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDS684Z5R5C
Description
CAP 680MF -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 50Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
680 mF
Size / Dimension
0.846" Dia (21.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50Ohm @ 1kHz