MC12FA151F-F
DigiKey Part Number
338-1109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC12FA151F-F
Description
CAP MICA 150PF 1% 100V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF Mica Capacitor 100 V 1210 (3225 Metric)
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
150 pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
100 V