TUHS3F12
DigiKey Part Number
1776-1792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TUHS3F12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 250mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TUHS3F12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Efficiency
79%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.13" L x 0.69" W x 0.50" H (28.7mm x 17.5mm x 12.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
250mA
Load Regulation
100mV
Power (Watts)
3 W