CR5410-20
DigiKey Part Number
582-1158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5410-20
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 20A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Category
Output
Ratiometric, Voltage
Mfr
Frequency
DC ~ 4kHz
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
40mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C