CWR-130-16-0203 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CDP16S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CWR-130-16-0203 |
Description | CONN DIP HDR IDC 16POS VERT |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Row Spacing 0.300" (7.62mm) |
Manufacturer CW Industries | Mounting Type Through Hole |
Series | Cable Termination IDC |
Packaging Bulk | Wire Gauge 28-30 AWG, Stranded or Solid |
Part Status Obsolete | Features Feed Through |
Connector Type Ribbon Cable, DIP Header | Contact Finish Tin |
Number of Positions 16 | Color Blue |
Cable Pitch 0.050" (1.27mm) | Number of Positions Loaded All |
Board-Side Pitch 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |