DM1200ID
DigiKey Part Number
2186-DM1200ID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DM1200ID
Description
CURRENT SEN FLUX GATE/CL 1200A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1200A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 300kHz
Mfr
Linearity
±0.0001%
Series
Voltage - Supply
±14.25V ~ 15.75V
Packaging
Bulk
Response Time
1µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
120mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C