B62SR24125AC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 16
Datasheet
In Stock: 209
In Stock: 17
FORTEC Power GmbH
In Stock: 5
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 106V Input
B62SR24125AC
DigiKey Part Number
941-1813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B62SR24125AC
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Bag
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
106V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)
Voltage - Output 1
24V