DRF-12V240W1GBA
DigiKey Part Number
1145-DRF-12V240W1GBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF-12V240W1GBA
Description
AC/DC DIN RAIL 12V 240W COATED
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 20A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.87" L x 1.57" W x 4.60" H (123.7mm x 39.9mm x 116.8mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
20A