DRF-24V240W3GTA
DigiKey Part Number
1145-DRF-24V240W3GTA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF-24V240W3GTA
Description
DIN-RAIL PS 240W/24V COATED, 3PH
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89.5%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC
Size / Dimension
4.93" L x 1.97" W x 4.88" H (125.2mm x 50.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
320 ~ 575 VAC (3 Phase), 340 ~ 575 VAC (2 Phase)
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, EAC, SIQ, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
61010-1;60950-1;62368-1
Current - Output (Max)
10A