DRL-24V480W1AA
DigiKey Part Number
1145-1242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL-24V480W1AA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Size / Dimension
5.03" L x 3.37" W x 4.87" H (127.7mm x 85.5mm x 123.6mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A