DRP024V240W1BA
DigiKey Part Number
603-1698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V240W1BA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.89" L x 3.35" W x 4.76" H (124.1mm x 85.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10A