DRP024V480W1AA
DigiKey Part Number
603-1229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V480W1AA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRP024V480W1AA Models
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Size / Dimension
4.67" L x 6.30" W x 4.76" H (118.5mm x 160.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SEMI, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
20A