DSML-0630-24E
DigiKey Part Number
1144-1426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-24E
Description
SOLENOID LATCH PULL INTER 24V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0630-24E Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
9 W
Series
DC Resistance (DCR)
64Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Intermittent
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
24VDC