DSML-1153-18C
DigiKey Part Number
1144-1413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-1153-18C
Description
SOLENOID LATCH PULL CONT 18V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.750" (19.05mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.750" (19.05mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
7 W
Series
DC Resistance (DCR)
45.8Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
2.010" L x 1.000" W x 1.220" H (51.05mm x 25.40mm x 30.99mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.438" (11.13mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
18VDC