DSOL-0844-12
DSOL-0844-12
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSOL-0844-12
DigiKey Part Number
1144-1301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-0844-12
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSOL-0844-12 Models
Category
Power (Watts)
20 W
DC Resistance (DCR)
7.7Ohm
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
1.730" L x 0.840" W x 1.130" H (43.94mm x 21.34mm x 28.70mm)
Diameter - Shaft
0.313" (7.95mm)
Continuous
Weight
0.21 lb (95.25 g)
Voltage - Rated
12VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.500" (12.70mm)