DSOL-1151-12C
DigiKey Part Number
1144-DSOL-1151-12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1151-12C
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.750" (19.05mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
7.5 W
Series
DC Resistance (DCR)
19.2Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W x 0.984" H (49.99mm x 28.96mm x 24.99mm)
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
12VDC