E36SR3R320NRFH
DigiKey Part Number
941-1017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36SR3R320NRFH
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 20A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
66 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 122°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.36" H (58.4mm x 22.9mm x 9.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
20A