E48SC32009NRDH
DigiKey Part Number
1145-1281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E48SC32009NRDH
Description
DC DC CONVERTER 32V 301W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Digital DC DC Converter 1 Output 32V 9.4A 36V - 72V Input
Category
Power (Watts)
301 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module, Digital
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Eighth Brick
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Eighth Brick
Current - Output (Max)
9.4A