PACSR12042S
DigiKey Part Number
941-1792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PACSR12042S
Description
AC/DC CONVERTER 12V 504W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 42A 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PACSR12042S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
91%
Part Status
Active
Size / Dimension
4.36" L x 2.00" W x 0.54" H (110.7mm x 50.8mm x 13.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output (Max)
42A
Base Product Number
Power (Watts)
504 W