PACSR48010S
DigiKey Part Number
941-1798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PACSR48010S
Description
AC/DC CONVERTER 48V 504W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 10.5A 85 ~ 265 VAC Input
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
94%
Part Status
Active
Size / Dimension
4.36" L x 2.00" W x 0.54" H (110.7mm x 50.8mm x 13.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output (Max)
10.5A
Base Product Number
Power (Watts)
504 W