PM05S120A
DigiKey Part Number
941-1743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM05S120A
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 15V - 32V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
97%
Voltage - Input (Min)
15V
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm)