PMC-05V015W1AA
DigiKey Part Number
1145-1066-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-05V015W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-05V015W1AA Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.03" L x 2.01" W x 1.10" H (77.0mm x 51.0mm x 28.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
3 A